Sprzedajesz na OLX? Uważaj!

Jeśli sprzedajesz coś na portalu OLX lub innych portalach aukcyjnych? Zachowaj szczególną ostrożność! Oszuści nie spoczywają na laurach i wymyślają coraz to nowsze na kradzież Twoich pieniędzy. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możecie stracić oszczędności.
Policjanci z całego kraju dostają zgłoszenia dotyczące oszustwa przy pomocy portalu OLX oraz aplikacji WhatsApp.
Takie nieuczciwe osoby będą próbowały wyłudzić Twoje dane wysyłając Ci fałszywe strony internetowe, wiadomości na komunikatorach internetowych takich jak WhatsApp, wiadomości mailowe czy też wiadomości SMS.
Na przykład oszust może wysłać Ci fałszywą stronę internetową OLX, stronę bankowości internetowej, operatora płatności czy operatora przesyłek. W ten sposób chce uzyskać od Ciebie dane dostępu do konta bankowego, dane karty płatniczej i dane z dowodu osobistego.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

• Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
• Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
• Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
• Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

foto 1

Oszuści wykorzystują niewiedzę potencjalnej ofiary i wprowadzają ją w błąd. Przesyłki OLX są stosunkowo nową usługą i nie wszyscy zdążyli się z nią dokładnie zapoznać.

Oszust może przekazać Ci fałszywe instrukcje jak działają Przesyłki OLX. Dlatego też Twoją najmocniejszą bronią jest wiedza, jaką masz. Im lepiej znasz i rozumiesz jak działa usługa, tym większa szansa, że nie dasz się nabrać na fałszywą instrukcję. Więc jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś/aś, sprawdź jak działają Przesyłki OLX.

CO ZROBIĆ, ŻEBY UNIKNĄĆ OSZUSTWA?

• Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
• Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

GOTOWE DRUKI DO POBRANIA

POLICJA INFORMUJE CO ZROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
• Poinformuj Policję.

Problem phishingu dotyczy nie tylko usług dostarczanych przez OLX. Zawsze warto wiedzieć jak działa usługa, z której korzystasz lub zamierzasz korzystać, niezależnie od dostawcy. Sprawdź zatem krok po kroku, jak działa Twoja bankowość internetowa oraz firma kurierska, z której korzystasz. Pomoże Ci to zareagować w odpowiedni sposób, jeśli natkniesz się na oszusta.

Na oficjalnym blogu portalu OLX znajdziesz więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron za pomocą których oszuści starają się zdobyć Twoje oszczędności. Link do bloga OLX: https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-phishing/

Materiał opracowany na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji policji.