NIEBEZPIECZNE WIADOMOŚCI O PROBLEMACH Z DOSTAWĄ

Jeśli dostałaś lub dostałeś wiadomość e-mail informującą o problemach z dostarczeniem Twojej przesyłki Uważaj! To oszustwo. Okazuje się, że tym razem cyberprzestępcy zdecydowali się rozesłać kolejną fałszywą wiadomość, mając na celu przejęcie naszego komputera i zdobycie dostępu do naszych danych, m.in. logowania i bankowych.

Pod żadnym pozorem nie klikaj żadnych linków ani nie otwieraj załączników dołączonych do tej wiadomości. Jeśli czekasz na przesyłkę zawsze sprawdzaj status swojej przesyłki korzystając ze strony kuriera lub przewoźnika. Większość firm kurierskich oferuje dedykowane systemy śledzenia przesyłek, gdzie bez problemu sprawdzisz status swojej przesyłki podając jej numer.

GOTOWE DRUKI DO POBRANIA

Nigdy nie podawaj swoich danych!

Nigdy nie podawaj swoich danych nawet jeśli otrzymasz wiadomość z taką prośbą. Żadna firma kurierska nie prosi o podanie danych za pomocą poczty elektronicznej lub telefonicznie.

Oszuści nie pozostają bezczynni i treść wiadomości, ich wygląd graficzny oraz firmy pod które się podszywają ciągle są zmieniane w celu zwiększania prawdopodobieństwa skutecznego oszustwa.

Jeśli nie jesteś pewien czy wiadomość jest bezpieczna lub od kogo ją dostałeś, najlepiej sprawdź adres z którego została wysłana. Pamiętaj, że sprawny oszust może to również zmienić.

Przykładowy wygląd wiadomości przesyłanej przez oszustów.

Wiadomość o problemach z dostawą przesyłki? Uważaj, to może być oszustwo!

CERT Polska, zespół zajmujący się dbaniem o cyberbezpieczeństwo w sieci, poinformował, że oszuści rozsyłają do różnych osób maila, w którym podszywają się pod firmę DHL. W wiadomości o tytule „DOSTAWA DHL CARGO” przestępcy informują nieświadomego internautę, że dane adresowe zostały nieprawidłowo wprowadzone i kurier nie mógł dostarczyć przesyłki. Dlatego paczka została skierowana do siedziby firmy. Aby odebrać rzekomą paczkę, klient ma pobrać plik PDF i udać się z nim do punktu odbioru przesyłek.

Inny przykład niebezpiecznej wiadomości.

Nie otwieraj tego załącznika! Możesz stracić dostęp do komputera!

CERT Polska również ostrzega, aby nie otwierać załącznika w tej wiadomości! Pod rzekomym dokumentem PDF kryje się archiwum, które zawiera w sobie złośliwego wirusa typu trojan o nazwie Remcos. Po jego otwarciu cyberprzestępcy zainfekują Twój komputer i zyskują do niego zdalny dostęp. W ten sposób mogą wykraść Twoje dane.

Sprawdzaj adres nadawcy wiadomości.

Jeśli masz taką wiadomość na swojej skrzynce pocztowej jak najszybciej usuń taką wiadomość ze swojej skrzynki pocztowej! Jeśli jednak przypadkiem otworzyłeś załącznik w tym mailu, natychmiast skontaktuj się z CERT Polska i zgłoś incydent na stronie internetowej. Ponadto przeskanuj swój komputer oprogramowaniem antywirusowym w celu sprawdzenia, czy Twój komputer nie został już zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Jeśli nie potrafisz zrobić tego sam, poproś o pomoc specjalistę. Nie czekaj aż coś się wydarzy. Wtedy będzie za późno.

Zgłoszeń incydentów do CERT można dokonywać pod adresem: https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl